הורות מאוזנת

הורות מאוזנת

אנו מכינים את עצמנו להורות מתחילת חיינו. הסביבה מלמדת אותנו מה נכון ומה מתאים לנו. הסביבה הקרובה במשפחה ובמעגלים יותר רחוקים משרישים בנו מילדות את נורמות ההתנהגות והכללים הנהוגים בחברה ומכוונת אותנו להורות בגיל מאוחר יותר. לבנות אנו נותנים בובות וכלי מטבח שיתחילו לתרגל טיפול בתינוקות ובישולים, לבנים מביאים מכוניות וכלי עבודה. מדהים איך בתת מודע מחדירים לנו בכל מיני צורות סמויות או גלויות את מה שמקובל בחברה ואין לימוד חופשית או בחירה אישית לפי אופי ורצון האדם. כשאנו גדלים יש בנו כבר מושגים מקובעים ומוגדרים שלפיהם אנו נחנך את ילדנו. תוך כדי חינוך אנו מתלבטים ומתחבטים בכל כך הרבה סוגיות ודילמות אך תמיד לנגד עיננו טובת הילד ואיך לתת לו את כל מה שנחוץ לו כדי להפוך לאדם טוב עצמאי ואחראי שיוכל לממש את חייו בצורה הטובה ביותר, שיוכל לנצל את כל הפוטנציאל שטמון בו. כל הורה מוצא עצמו באיזה שלב בחייו שואל את עצמו שאלות כמו האם נהגנו נכון? האם באמת התאמנו את החינוך על פי אופיו ויכולותיו של הילד? במשך כל חיינו אנו מנסים לתת לילד ארגז כלים מאוזן ועשיר שיהיה בו מכל וכל כדי שיהיו לו אפשרויות ליישם את עצמו או אפילו לאלתר בשעת הצורך על פי המצב המזדמן או המתוכנן. האיזון בחינוך מאד עדין ותלוי בכל כך הרבה גורמים ותנאים. אנחנו בסופו של דבר מעבירים לילדינו חלק גדול מההרגלים והתנהגויות שלנו עצמנו. רוב החינוך בכלל עובר מדוגמא אישית ולא מהטפות מוסר ודיבורים רבים, לכן חשוב לשים לב איך אנחנו מתנהגים, האם זה מה שאנו רוצים שהילד ילמד. גם אנו המבוגרים לומדים, מושפעים וסופגים מהתנהגות הסביבה. לסביבה השפעה מכרעת עלינו במיוחד בכל הקשור לחינוך והתנהגות בחברה וקל מאד להמשך לתרבות רעה וסוררת. תמיד להיות בצד הנכון דורש מאתנו הרבה אחריות ושיקול דעת. בימנו כשהרשתות החברתיות השתלטו על חיינו קשה עוד יותר להעניק לילדנו את החינוך שהיינו רוצים להעניק לו, אנו צריכים לגייס את כל יכולתנו ובתחבולות רבות להיות יותר מושכים מכל מה שמציעים ברשתות הרבות לעומת https://www.michaellaitman.com/he/

החיפוש אחר ההורות המאוזנת

להיות הורה בימינו זה דבר מאד לא פשוט. לפעמים אני תוהה כיצד הצליחו ההורים שלנו ודורות קודמים לשרוד את התהליך הזה בצורה, הנראית לדורי, יחסית קלה ולמה לנו כל כך קשה. 

אני לא בטוחה שאכן היה להם יותר קל בפועל אלא שהם פחות דיברו על הנושא בפתיחות או בפומבי. תפקידי החיים היו נלקחים בצורה  מובנת מאליה עם תבניות מוגדרות היטב ולכן יש להניח שהם לא פיקפקו בעצמם כמונו או באופן התפקוד שלהם. במקרה הטוב, אבא היה אבא, אמא היתה אמא וילד היה ילד ואילו היו החיים כמו ב – https://laitman.co.il/

אבל מדור לדור אנחנו רואים כיצד היחסים בין הורים וילדים משתנים. הסמכות ההורית, אופן התקשורת במשפחה ומוסד המשפחה כולו כל כך השתנה עם השנים לפחות בעולם המערבי, שלעיתים צצה מחשבה שאולי קצת הלכנו לאיבוד. הרצון להשתחרר מתקשורת וקשרים משפחתיים קשיחים הביא את החברה המערבית בהדרגה במשך עשרות השנים האחרונות למצב שבו כל תפיסת החיים המשפחתיים השתנתה – נשים יצאו מהבית, גירושים החלו להיות נורמטיביים, משפחות חד הוריות רבות ושינויים רבים נוספים שינו איתם את ההורות בצורה משמעותית מכיוון שהפכנו לאנשים שונים. תבניות חיינו כבר לא מובנות מאליהן, נורמות והתנהלות היחסים בין בני המשפחה הטשטשו כל כך שכיום אבות ואמהות רבים לא יודעים או לא מצליחים כיצד לתפקד כהורים.

אחת התוצאות מהשינויים היא שהורים רבים רוצים ומנסים לנהל מערכת יחסים חברית עם ילדיהם, דרך לתת חופש והנאות שהם עצמם לא קיבלו מהוריהם. אבל בכך הם עלולים לפספס את היכולת להיות המבוגר האחראי שאמור להנחות את ילדיו ולתחום גבולות. בשנים האחרונות , אם מחוסר זמן ואם מחוסר כוח, ידע, יכולת וטשטוש הגבולות, הורים רבים הרימו ידיים ופשוט מספקים לילדיהם בעיקר בידור ושעשועים. זהו מצב לא פשוט של הורים עמוסים ועייפים מול ילדים חסרי מנוח, אינטליגנטיים ותובעניים שרגילים לקבל את מבוקשם ונראה כאילו נולדו עם חוסר כבוד לסמכות בילד אין. 

כל דור מנסה לפצות ולתקן את חינוך הדור שלפניו, וכל דור נכשל וכך השרשרת ממשיכה, עד שנאלץ לעצור ולבחון באמת מהשורש – מהו חינוך מאוזן ונכון. מהו תפקידנו כהורים. איזה בני אדם צריכים לעצב כדי שיחיו כאנשים שלמים ואיך לכל השדים עושים זאת. האנושות מנסה הרבה שיטות ולא נראה שנחלנו הצלחה באף אחת מהן מאחר וכל דור גודל להיות אנשים פחות בריאים ומאושרים. 

נראה שחייבים לבחון את ההנחות שלנו מהיסוד ואולי לחזור למקור. כיצד הטבע פועל, כיצד עלינו להתנהל כהורים, כאנשים, כדי להגיע להורות מאוזנת ולילדים שיגדלו להיות בני אדם טובים זה לזה ומאושרים בחייהם. צריך רק דור אחד שיעשה את זה נכון כדי לסדר את כל האנושות לתמיד.